بستن
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو
برگشتن به صفحه همه مقالات

بررسی و مقایسه کی پد های پارادوکس

بررسی و مقایسه کی پد های پارادوکس

کی پد یا صفحه کلید در دزدگیر پارادوکس در اصل رابط کاربر و نصاب برای استفاده و راه اندازی سیستم های اعلام سرقت پارادوکس می باشد. کاربر به وسیله کی پد دستگاه را فعال و غیر فعال می کند و نصاب نیز دستگاه را برنامه ریزی می کند.

دزدگیرها در ایران بر خلاف سایر نقاط جهان بیشتر بوسیله ریموت کنترل می شوند حال آنکه سیستم های پارادوکس به صورت پیش فرض بوسیله سیستم کدینگ و رمز کار می کنند. دلیل این امر نیز امنیت بیشتر رمز نسبت  به ریموت کنترل ها می باشد چرا که امکان سرقت و یا گم شدن ریموت ها همیشه متصور می باشد. از سوی دیگر با توجه به اندازه ریموتی ها حمل آنها نیز مشکل می باشد. البته لازم به ذکر است دستگاه های پارادوکس با ریموت نیز کار می کنند که در ادامه به آن می پردازیم.

 

کی پد ها علاوه بر فعال و غیر فعال کردن دزدگیر وظایفی دیگری نیز دارند، از قبیل:

1-     اعلام خرابی ها و مشکلات کلیه ماژول ها، چشمی ها و دستگاه بوسیله دکمه TBL

2-     نمایش زون تحریک شده در زمان فعال بودن دستگاه بوسیله دکمه MEM ( به زبان ساده کدام سنسور (زون) باعث آژیر زدن شده است)

3-     غیر فعال کردن موقت یک یا چند زون (چشمی) بوسیله دکمه BYP

4-     نمایش حالت دستگاه (Arm/Stay/Sleep/Off)

5-     تغییر رمز کاربران

6-     تعریف ریموت کنترل

7-     تنظیم تاریخ و زمان دستگاه

8-     وارد کردن شماره های تماس اضطراری جهت تماس و پیامک

9-     تنظیم زمان های ورود و خروج

 

پیش از ادامه بحث باید با دو مفهوم آشنا شویم :

زون در سیستم های اعلام سرقت چیست ؟

در یک دزدگیر اماکن که به صورتی اصولی نصب شده باشد هر چشمی (سنسور) – مگنت – پدال – شستی اعلام خطر – سنسور شکست شیشه و ... باید به صورت جداگانه به دزدگیر معرفی شوند تا در هنگام اعلام هشدار (آژیر زدن) مشخص شود کدام عنصر باعث اعلام خطر شده است. علاوه بر این عیب یابی سیستم امنیتی نیز ساده تر می شود و در صورت تکرار هشدار کاذب به راحتی عنصر معیوب پیدا و رفع ایراد گردد.

در دزدگیر های ایرانی معمولا سه تا هشت زون بیشتر وجود ندارد لذا معمولا چشمی ها با هم سری می شوند و مشکلات فوق در پروژه های بزرگ مشکل ایجاد می گردد.

در سیستم های پارادوکس کی پد های LED با روشن شدن چراغ زون مورد نظر وضعیت آن را اعلام می نمایند و در کی پد های LCD و لمسی نام زون را نمایش می دهد.

نکته مهم در خصوص انتخاب پکیج مناسب دزدگیر پارادوکس علاوه بر انتخاب کنترل پنل، انتخاب کی پد متناسب با نیاز پروژه می باشد. به طور مثال کی پد K636 حتی اگر به دستگاهی مانند MG5050 متصل شود حداکثر از 10 سنسور می توان استفاده نمود. حال آنکه دستگاه قابلیت معرفی 32 زون با سیم و بی سیم را دارد.

 

پارتیشن یا AREA در سیستم های اعلام سرقت چیست؟

شاید برای شما پیش آمده باشد تا کاربر از شما بخواهد تا سنسورها (زون) را دسته بندی کنید مثلا سنسور های محوطه بیرونی و محوطه درون ساختمان را جدا کنید و یا برای یک ساختمان چند طبقه از یک دزدگیر استفاده شود ولی بتوان طبقات را جداگانه فعال و غیرفعال نمود. برای انجام این امر باید سنسور ها هر دسته را به یک پارتیشن یا Area اختصاص یابد.

به طور کلی سری های اسپکترا (Spectra) و ماجلان (Magellan) پارادوکس از دو پارتیشن و سری EVO پارادوکس از هشت پارتیشن پشتیبانی می نماید.

نکته مهم در خصوص انتخاب پکیج مناسب دزدگیر پارادوکس علاوه بر انتخاب کنترل پنل، انتخاب کی پد متناسب با نیاز پروژه می باشد. به طور مثال کی پد K636 حتی اگر به دستگاهی مانند MG5050 متصل شود تنها از یک پارتیشن دستگاه می توان استفاده نمود.

 

انواع کی پد های پارادوکس از نظر ظاهری:

 

1-     کی پدهای دکمه ای با چراغ LED  

i)        کی پد K636

کی پد K636 پارادوکس ساده ترین نوع کی پد پارادوکس می باشد. این کی پد قابلیت نمایش 10 زون و کنترل تنها یک پارتیشن را دارد. این کی پد معمولا با دستگاه SP4000 پارادوکس عرضه می گردد. نداشتن صفحه نمایش LCD برای کاربری مشکلی را ایجاد نمی کند اما کار نصب را برای نصاب های تا حدودی سخت می کند. این کی پد با سری اسپکترا و ماجلان پارادوکس (SP4000 SP5500 SP6000 MG5000 MG5050) همخوانی دارد.

K636

این کی پد توسط چهار رشته کابل (قرمز - مشکی – سبز و زرد) به برد پارادوکس متصل می شود. سیم آبی رنگ نیز ورودی یک زون سیمی می باشد. (کابل مشکی مشترک می باشد.)

 

  K636 پارادوکس

ii)      کی پد K10

کی پد K10 در دو نوع افقی (K10H) و عمودی (K10V) تولید می گردد. این کی پد یکی دیگر از صفحه کلید های پارادوکس می باشد که همانند کی پد K636 امکان نمایش و کنترل 10 زون را دارد. تفاوت اصلی کی پد K10 با کی پد K636 تعداد پارتیشن های قابل کنترل توسط این کی پد می باشد که دو عدد است.

این کی پد با سری اسپکترا و ماجلان پارادوکس (SP4000 SP5500 SP6000 MG5000 MG5050) همخوانی دارد.

این کی پد توسط چهار رشته کابل (قرمز- مشکی – سبز و زرد) به برد پارادوکس متصل می شود. سیم آبی رنگ نیز ورودی یک زون سیمی می باشد. (کابل مشکی مشترک می باشد.)

K10V K10H

iii)    کی پد K32LED  یا +K32

کی پد  +K32 که در لیست های قیمت ایرانی با نام  K32LED شناخته می شود، یک کی پد زیبا و در عین حال ارزان برای کنترل 2 پارتیشن و 32 زون می باشد. وضعیت زون ها را با روشن شدن چراغ LED زون در بالای کی پد نمایش می دهد.

این کی پد با سری اسپکترا و ماجلان پارادوکس (SP4000 SP5500 SP6000 SP7000 MG5000 MG5050) همخوانی دارد.

K32LED

در پشت این کی پد ورودی یک زون سیمی نیز وجود دارد. این کی پد توسط چهار رشته کابل به خط BUS پارادوکس وصل می شود.

 K32LED

 

 

2-     کی پدهای دکمه ای با صفحه نمایش LCD

i)        کی پد +K32LCD

کی پد K32 LCD، یکی از زیباترین و در عین حال کارآمد ترین کی پدها از سری کی پدهای دزدگیر پارادوکس می باشد. صفحه نمایش LCD این کی پد کار برنامه ریزی و همچنین استفاده مصرف کننده را بسیار راحت تر می سازد. عیب یابی و تنظیمات توسط این کی پد ساده تر و سریع تر صورت می پذیرد. این کی پد قادر به نمایش وضعیت 2 پارتیشن و وضعیت همه 32 زون می باشد و با تمامی برد های سری SP و MG سازگاری دارد. 

این کی پد با سری اسپکترا و ماجلان پارادوکس (SP4000 - SP5500 - SP6000 - SP7000 - MG5000 - MG5050) همخوانی دارد.

K32LCD

در پشت این کی پد ورودی یک زون سیمی نیز وجود دارد. این کی پد توسط چهار رشته کابل به خط BUS پارادوکس وصل می شود.

 K32LCD+

 

ii)      کی پد K32LX

کی پد  K32 LX، همانند کی پد+K32LCD  از صفحه نمایش LCD بهره می برد و قادر به نمایش وضعیت 2 پارتیشن و وضعیت همه 32 زون می باشد و با تمامی برد های سری SP سازگاری دارد. ویژگی خاص کی پد K32LX  بی سیم کردن کنترل پنل های سری SP می باشد. با افزودن کی پد  K32LX امکان افزودن ریموت و سنسور های بی سیم به کنترل پنل های سری SP اضافه می گردد.

این کی پد با سری اسپکترا و ماجلان پارادوکس ( SP4000 - SP5500 - SP6000 - SP7000 ) همخوانی دارد.

در پشت این کی پد ورودی یک زون سیمی نیز وجود دارد. این کی پد توسط چهار رشته کابل به خط BUS پارادوکس وصل می شود.

  K32LX

 

iii)    کی پد K37

ویژگی خاص کی پد K37 عدم نیاز به سیم کشی بوده و شما به راحتی می توانید این کی پد را در مکان دلخواه نصب کنید. صفحه نمایش LCD این کی پد بصورت آیکون های از پیش تعریف شده می باشد و امکان نمایش نام زون و کارکترهای انگلیسی را ندارد و وضعیت زون ها را با روشن شدن شماره زون نمایش می دهد.  این کی پد قادر به نمایش وضعیت 2 پارتیشن و وضعیت همه 32 زون می باشد و با تمامی برد های سری MG سازگاری دارد. امکان تامین برق کی پد بوسیله باتری و آداپتور فراهم می باشد. طول عمر باتری کی پد در حدود یکسال می باشد. در صورت تمایل جهت تامین برق کی پد با آداپتور باید آداپتور مدل PA6  را جداگانه خریداری نمایید. در صورتی که در دزدگیر های SP از ماژول بی سیم کننده RTX3 و یا یک کی پد K32LX استفاده کنید، می توانید از این کی پد نیز استفاده نمایید. دستگاه دزدگیر پارادوکس حداکثر از 8 کی پد بی سیم پشتیبانی می نمایند.

 K37

این کی پد با سری ماجلان پارادوکس ( MG5000 - MG5050) همخوانی دارد.

 K37

 

iv)    کی پد +K641

سری EVO پارادوکس، حرفه ای ترین سری دزدگیرهای پارادوکس می باشد. لذا برای بهره گیری از تمام ویژگی های این کنترل پنل ها نیازمند کی پد سازگار با این کنترل پنل ها هستیم. کی پد +K641 یکی از سه مدل کی پدی است که با سری دیجیپلکس (EVO192 - EVO HD) پارادوکس همخوانی دارد. کی پد +K641 از نظر ظاهری مشابه کی پد +K32LCD می باشد ولی قادر به کنترل 192 زون و 8 پارتیشن می باشد.

در پشت این کی پد ورودی یک زون و یک خروجی قابل برنامه ریزی (PGM) نیز وجود دارد. این کی پد توسط چهار رشته کابل به خط BUS پارادوکس وصل می شود.

 

v)      کی پد K641R

از دیگر کی پد های سری EVO، کی پد K641R می باشد. ویژگی این کی پد نسبت به کی پد +K641 وجود کارتخوان می باشد. کی پد K641R یکی دیگر از سه مدل کی پدی است که با سری دیجیپلکس (EVO192 - EVO HD) پارادوکس همخوانی دارد.  به واسطه کارتخوان این کی پد می توان بوسیله کارت ها و تگ های پارادوکس علاوه بر امکان ورود دستی رمز، دستگاه را فعال و غیرفعال نمود و یا در صورت استفاده از ماژول های کنترل تردد پارادوکس مانند ACM12 ، یکی از درب ها را کنترل نمود.

در پشت این کی پد ورودی یک زون وجود دارد، همچنین دارای ورودی و خروجی برای کنترل یک درب می باشد. این کی پد توسط چهار رشته کابل به خط BUS پارادوکس وصل می شود.

 K641R

 

3-      کی پد لمسی (تاچ) با صفحه نمایش رنگی

i)        کی پد TM50

کی پد TM50 با صفحه نمایش رنگی 5 اینچ از رده خارج شده است و جایگزین آن کی پد هفت اینچی TM70 می باشد.

 

ii)      کی پد TM70

کی پد لمسی TM70 پارادوکس یک کی پد فوق العاده زیبا و کارآمد برای دزدگیرهای این برند می باشد. این کی پد قابلیت سازگاری با تمامی کنترل پنل ها پارادوکس را دارد. از این کی پد می توان به عنوان یک قاب عکس زیبا هم استفاده نمود. کی پد TM70 دارای یک مموری 4 گیگابایتی می باشد که دو گیگ آن به برنامه ها و نرم افزارهای کی پد اختصاص دارد و در دو گیگ فضای دیگر آن می توان تصاویر دلخواه را بارگذاری نمود تا کی پد در حالت آماده به کار (Stand bye) آنها را نمایش دهد.

کار با این کی پد بسیار لذت بخش بوده و امکان بارگذاری نقشه و جانمایی محل قرارگیری سنسور ها را نیز دارد. در اینصورت به صورت گرافیکی وضعیت زون ها را نمایش داده می شود.

این کی پد با تمامی کنترل پنل های پارادوکس (SP4000 - SP5500 - SP6000 - SP7000 - MG5000 - MG5050 - EVO 192 - EVO HD) همخوانی دارد.

 http://www.redstar-cctv.com/%DA%A9%DB%8C-%D9%BE%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DA%86-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%88%DA%A9%D8%B3-%D9%85%D8%AF%D9%84-tm70

کی پد TM70 مجهز به سنسور اندازه گیری دما نیز می باشد و قابلیت نمایش دمای محیط را نیز دارد. اندازه صفحه نمایش رنگی این کی پد 7 اینچ  بوده و برای پروژه های لوکس بسیار مناسب می باشد.

TM70 

 

 

جدول مقایسه کی پد های پارادوکس

 

نگارنده : مهندس فرزام دیانی

نظرات
نظرات خود را بنویسد Close Comment Form